ارتباط ارز دیجیتال با بلاک چین

بلاک چین

ارتباط ارز دیجیتال با بلاک چین

حتما تا کنون بار ها و بار ها  در کنار ارز دیجیتال کلمه بلاک چین به گوشتان خورده است اما ممکن است با آن آشنایی نداشته باشید و عملکرد آن برای شما قابل درک نباشد ،

در این بخش قصد داریم به تشریح عملکرد بلاک چین در بحث ارز دیجیتال  بپردازیم.

بلاک چین یک پایگاه داده توزیع شده است که تمام کاربران یک نسخه از آن را در اختیار دارند و می توانند اطلاعات جدیدی را در دفتر سوابق بلاک چین ثبت کنند اما امکان تغییر اطلاعاتی که از پیش در شبکه آن ثبت شده وجود ندارد این ویژگی روند ثبت داده در بلاک چین را شفاف می کند  چرا که امکان نمایش اطلاعات ثبت شده درآن برای تمام کاربران وجود دارد.

ما در مورد ارز دیجیتال در مقالات قبل مباحثی را مطرح کردیم این نکته در مقالات حائز اهمیت است که همه فعالیت های ارز دیجیتال در بستر بلاک چین اتفاق می افتد پس بد نیست در این مقاله به شناسایی بلاک چین و عملکرد آن در حوزه ارز دیجیتال بپردازیم.

بلاک چین

                                                           ارز دیجیتال

سیستم اطلاعات دیجیتال در معادلات چه کاربردهایی دارد؟

اولین وشناخته شده ترین کاربرد آن مربوط به حوزه ارز دیجیتال است.

هنگامی که ارز دیجیتال رمزینه روی کار آمد امکان تراکنش های بدون واسطه بانک برای افراد ایجاد شد. از آن زمان تا به امروز بیش از هزار ارز دیجیتال دیگر به بازار عرضه شده است اما بلاک چین کاربرد هایی فراتر از مبادله ارز دیجیتال دارد .

تا حالا چیزی در مورد دست کاری کیلومتر شمار خودرو شنیده اید یک تقلب رایج در مورد کیلومتر شمار خودرو ،کمتر نشان دادن مسافت طی شده توسط خودرو است

فروشندگان متقلب با این کار در مورد سن واقعی خودرو ها دروغ می گویند تا آن ها را گرانتر به مشتری بفروشند راهکار دولت برای جلوگیری از این کلاه برداری ها ثبت کیلومتر طی شده هنگام بازرسی معاینه فنی خودروها است

اما به جای این کار می توان روی خودرو ها یک کیلومتر شمار هوشمند نصب کرد که به اینترنت وصل است و مدام وضعیت کیلومتر خودرو ها را در بلاک چین به روز می کند این اطلاعات در جایی امن به صورت توزیع شده و بدون امکان تغییر ثبت خواهند شد

بنابر این امکان مشاهده هر دستگاه یا به اصطلاح مدارک دیجیتال هر خودرو در بلاک چین وجود دارد این ایده هم اکنون در لابراتوارها در حال توسعه است و برای چند گروه از خودرو ها در آلمان و سوئیس آزمایش می شود

پس اطلاعات دیجیتال در بحث کنترل کیلومتر شمار ها و بحث مالکیت معنوی و حق ثبت اختراع یک فعالیت کاربردی به شمار می آید و می شود از آن به عنوان یک دفتر ثبت رسمی استفاده کرد

همانطور که میدانید در دفتر ثبت اسناد رسمی یک نفر وظیفه اعتبار سنجی و تایید امضاها واسناد قانونی را به عهده دارد اما بلاک چ ین هم به خوبی از عهده این کار بر می آید ،از طریق وب سایت های این سیستم میتوان فایل های آن را دانلود کرد.

این سیستم ساعت و تاریخ دقیق عضویت شما را ثبت می کند، مثل یک دفتر کل که در آن همه تاریخ ها دقیق ثبت می شود با این تفاوت که این مدرک دیجیتال از لحاظ قانونی در سطح یکسانی با دفتر کل قرار نگرفته است.

بلاک چین

بلاک چین بستری امن برای ارز دیجیتال

بلاک چین یک شناسنامه دیجیتال

یک کاربرد دیگر جالب بلاک چین استفاده از آن در سیستم های رای گیری دیجیتال است

در حال حاضررای گیری به دو شیوه مکتوب و دیجیتال انجام میشود در روش اول رای ها روی کاغذ نوشته می شوند اما در روش دوم از یک نرم افزار اختصاصی بر روی کامپیوتر استفاده می شود.

هر دو روش ایرادهایی دارند شیوه مطلوب از لحاظ صرف کاغذ هزینه براست و شیوه الکترونیک در معرض آسیب های امنیتی قرار دارد در سال های اخیر شاهد آن بوده ایم که برخی کشور ها از ترس حملات سایبری و تقلب روش الکترونیک را کنار گذاشته اند و به روش مکتوب رای گیری  روی آورده اند

اما سامانه دیجیتال به مراتب بهتر از کاغذ است فرایند اخذ وثبت رای می تواند بر بستر دیجیتال چیده شود.

یک سیستم رای گیری بر مبنای دیجیتال از شفافیت بالایی برخوردار است چون همه می توانند تعداد آرا را برای خود بشمارند و به این ترتیب احتمال وقوع تقلب و دستکاری در سیستم پایین می آید یک  کمپانی سوئیسی در حال حاضر در حال برسی یک سیستم کاملا متن باز است اما این مسیر چالش های خاص خودش را دارد:

1باید امکان شناسایی شرکت کنندگان بدون در خطر افتادن حریم خصوصی آنها وجود داشته باشد.

2 اگر امکان اخذ رای از طریق تلفن همرا یا کامپیوتر شخصی به شرکت کنندگان داده شد باید حواسمان به بدافزار های مخرب و جاسوسی باشد.

3باید در برابرحملات سایبری امن و همواره در دسترس باشد چون در غیر اینصورت از کارایی آن به شدت کاسته می شود پس طراحی یک سیستم مبتنی بر بلاک چین اصلا کار ساده ای نیست اما اگر اجرای آن موفقیت آمیز باشد سیستم رای گیری ما شفاف و کارآمد خواهد بود.

یک مثال دیگر فناوری که آن را معرفی کردیم می تواند برای ردیابی مواد خوراکی در صنایع غذایی استفاده شود و رد کالاهای مصرفی در این صنعت را از مرحله پرورش تا تولید و مصرف دنبال کند سالانه کمتر از یک ملیون نفر در دنیا در اثر بیماری های ناشی از مواد غذایی نا سالم جان خود را از دست می دهند

چون شناسایی منشأ اصلی این بیماری ها زمان زیادی می برد ولی با کمک سیستم دیجیتال می شود به هر ماده غذایی یک شناسنامه دیجیتال داد که اطلاعات دقیق پرورش تولید و فروش در آن ثبت شده است .

به کمک این شناسنامه دیجیتال می شود منشأ مسمومیت ها و آلودگی ها را پیدا کرد و بلا فاصله به خریدار اطلاع داد در حال حاضر بعضی شرکت ها از سیستم شناسنامه دیجیتال استفاده می کنند .

با کمک این سیستم  در تنها دو ثانیه سوابق یک جعبه انبه برسی شد امری که در حالت عادی با استفاده از یک سیستم سنتی چند روز یا حتی چند هفته به طول می انجامد.

چنین سیستمی در بخش ها و صنایع دیگر نیز کاربرد دارد و می تواند برای رهگیری کالاهای معمولی و یا برای مبارزه با ورود کالاهای تقلبی به زنجیره کالا به کار گرفته شود فناوری شناسنامه دیجیتال می تواند در حفظ امنیت تامین و ردیابی محصولات اصل به کاربران کمک کند.

کاربرد دیگر این سیستم در بخش حمل و نقل و ارسال کالا می باشد در حال حاضر مدرک دیجیتال یک سیستم ثبت امن را در خدمت، کارآمد ساختن تجارت جهانی عرضه می کند.

تا این لحظه در مورد کاربرد بلاک چین در ثبت ،تایید و پیگیری اطلاعات صحبت کردیم اما این امکان می تواند با کمک قرار داد های هوشمند موثر تر از آنچه گفته شد هم واقع شود این قراردادها در واقع دفترچه کوچکی هستند که در بستر بلاک چین ثبت شده اند و در شرایط خاص کاربردهای ویژه ای دارند.

شرکت های بیمه می توانند از قرار دادهای هوشمند برای اعتبار سنجی در خواست مشتریان و محاسبه ی  پرداخت ها استفاده کنند یا اینکه به ما اجاز دهند هنگام رانندگی بیمه خودرو را پرداخت نماییم

اما قراردادهای هوشمند کاربردهای بیشتری هم دارد به کمک قرار داد های هوشمند می توانیم امنیت داده های شخصی مان را در بلاک چین تضمین کنیم

مثلا سوابق پزشکیمان را برای دسترسی پزشکان در سیستم ذخیره کنیم و قراردادهای هوشمند با دریافت امضای دیجیتال ما اجازه دسترسی به این اطلاعات را برای پزشک فعال کند.

به همین ترتیب می توانیم اطلاعات شخصیمان را در بانک اطلاعات دیجیتال ذخیره کنیم و به انتخاب خودمان بخشی از این اطلاعات را در معرض مشاهده قرار دهیم.

برای نمونه ،در شهر بازی می توانند پیش از اینکه سوار وسیله خاصی شویم اطلاعات سن ما را در بلاک چین برسی کنند بدون اینکه گزینه های دیگر برای آنها نمایش داده شود یا مثلا سرویس های پخش آنلاین موزیک با قرارداد هوشمند در اختیار کاربران قرار می گیرد،

یکی برای پیگیری عضویت ماهانه کاربر ودیگری برای پیگیری تعداد دفعاتی که به یک موزیک خاص گوش کرده اند به کمک این قرار داد در پایان هر ماه مبلغی به حساب خواننده واریز می شود.

بلاک چین کاربرد های زیادی دارد و تا امروز مقالات زیادی در مورد کاربرد های آن منتشر گردیده است مواردی که در این نوشته گفته شد تنها بخشی از کاربردهای بلاک چین در دنیای ما بود.

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر