ارز دیجیتال /ارز مجازی

آشنایی  با ارز دیجیتال

گفته می شود که ارزش پول به به باور مردم است وباور ما به پول ارزش می بخشد. با این تعریف ارزش پول دیجیتال  یا همان ارز دیجیتال چقدر است؟

تفاوت یک اسکناس با یک کاغذ در چیست؟

ما یک اسکناس را پول می نامیم و این چیزی است که به آن ارزش می دهد ارز دیجیتال مدعی است ،کافیست آن را باور داشته باشید.

با پرتکرار شدن یک کلمه در افواه عموم توجه مردم به آن کلمه جلب می شود،

اغلب از کنار این کلمات که در ذ‌هن ما پر رنگ شده اند رد می شویم اما در مواقعی که پای پول در میان باشد ،دیگر به سادگی از کنار آن رد نمی شویم و شاید مایل باشیم در مورد آن اطلاعاتی داشته باشیم تا رویای ثروت را برای خود محقق کنیم،

ارز دیجیتال یکی از همان چیزهاییست که این روزها در مورد آن زیاد می شنویم بد نیست با آن آشنا شویم و کاربرد های آن را بدانیم.

ارز دیجیتال

بیت کوین

پدید آمدن ارز دیجیتال “بیت کوین”

شبکه ارز مجازی یا ارز دیجیتال بر این ادعاست که در مبادلات ارزی انقلابی ایجاد کرده است.

کارشناسان بیش از هزار ارز دیجیتال را در دوره کنونی شناسایی کرده اند، برخلاف تصور اکثر افراد که بیت کوین را همان ارز دیجیتال یا ارز مجازی می دانند، باید این نکته را بیان کرد که بیت کوین یکی از این هزار نوع  از ارز دیجیتال است که بیش از دیگر نمونه ها مطرح شده است و نقل دهان محافل دیجیتالی شده ،

دیجیتال کارنسی یا ارز کد گذاری شده که توسط بانک مرکزی ارز رمزینه نامیده شده است .این ارز از سال 2011 به بازار های جهانی عرضه شده است.

قبل از آن از 1998 ارزهای دیجیتال وجود داشتند، اما این ارزها رمزدار نبودند و بنابر این قابل اعتماد نبوده و درنتیجه همه این ارزها از بین رفتند، همه سیستم های پرداخت مالی غیر رمزینه غیر از ون که از سال 1399 فعالیت میکند اما امنیت آن همیشه برای کاربرانش دغدغه بود ه است.

ارز دیجیتال چیست؟

ارزهایی  دیجیتال همانطور که از نامشان پیداست ارزهایی هستند که به صورت الکترونیکی ذخیره و منتقل می‌شوند و از آنجا که این ارز بر مبنای کدهای دیجیتال در شبکه منتقل می شود  مبنای آنها صفر و یک است ارز دیجیتال ویژگی‌هایی مشابه با ارزهای فیزیکی دارد ارزهای دیجیتالی به‌صورت آنی درشبکه منتقل می شوند.

  ارز دیجیتال رمزینه یا بیت کوین

بیت کوین اولین پول دیجیتال ، یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملاً دیجیتال را بوجود آورده است. این اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه غیر متمرکزی هست که توسط کاربرانش بدون هیچگونه واسطه ای، نیرومند شده است توجه داشته باشید که همه سامانه هایی که خود را تحت عنوان ارز دیجیتال معرفی می کنند قابل اعتماد و، واقعی نیستند و احتمال کلاه برداری وجود دارد .

بیت کوین به عنوان اولین ارز دیجیتالی است  که رمز نگاری را لحاظ  کرد.  تمامی ارزها در بیت کوین رمز گذاری شده اند مانند یک دفتر حسابداری بنابراین امکان دوبار خرج کردن ارز دیجیتال وجود ندارد زیرا درهمه جای شبکه مشخص می شود که این ارز قبلا خرج شده است.

در سالهای اخیربیت کوین  از طرف کاربران  با استقبال چشمگیری مواجه شد به طورری که عرضه ی آن  نسبت به عرضه اولیه خود، سی هزار برابر شده است.  یعنی کسانی که وارد خرید و فروش این ارزهای دیجیتال شدند وقتی که سرمایه امروز را با خرید ارز اولیه خود مقایسه می کنند، برایشان این رشد  شگفت انگیز و حبابی ،باور پذیر نیست. بعد از بیت کوین ارزهای مختلفی به عرصه ظهور آمد.در 2017 ارز جدیدی با نام یونیک به بازار آمده و ادعای رقابت با بیت کوین را دارد.

ارز دیجیتال در شبکه بین الملل

بیت کوین چیست ؟

پیش از این در تعریف این که بیت کوین چیست؟ مطالبی را مطرح کردیم ،برای درک بهتر مفهوم ارز دیجیتال بهتر است ،آن را تحلیل کنیم تا ذهن شما به درک آن نزدیکتر شود. برسی مزایا و معایب ارز دیجیتال مفهوم آن را برای ما باز تر خواهد کرد.

مزایای آن چیست؟

بیت کوین ادعا می کند به عنوان یک ارز دیجیتان مزایایی دارد.

یکی از مزیت های آن نقل و انتقال سریع و آنی است.  امروز همه ما از این خدمات استفاده میکنیم و برای ما چیز غریبی نیست.

مزیت دوم آن ارز ضد تورمی است مثلا در جایی جنگ می شود یا در بازاریک کشوررکود ایجاد می شود، همه اینها ایجاد تورم میکند، چرا؟ چون ارز ها در اختیار دولت هستند این تورم بر روی ارز دیجیتال تاثیر نخواهد گذاشت.

سومین مزیت این است که بربیت کوین هیچ نهادی نظارت نمی کند مثلا در همه کشور ها بانک هایی هستند که برتغییرات نرخ ارز نظارت می کنند اما بیت کوین چون یک ارز جهانی است .هیچ چیزی آن را کنترل نمی کند.

مزیت پنجم بیت کوین می گوید من را شما مشتریان کنترل می کنید. یک سیستم زنجیره ای بلوکی (بلاک چین)  از افرادی که کنار هم قرار میگیرند،  یک کد 64 عددی. زمان و مکان کد، گسترش پیدا می کند و به هیچ عنوان امکان هک شدن این کدها وجود ندارد.

خب به نظر می رسد این خیلی عالی باشد رشد سرمایه و امنیت بالا

معایب ارز دیجیتال

اولین مشکلی که در حوزه بیت کوین وجود دارد این است که مؤسس آن مشخص نیست تا کنون 4-5 پدر برای آن پیدا شده است ولی همه پدرها تکذیب کردند. اخیرا ادعا شده است که شخصی به نام ناکاموتو پدر این ارز دیجیتال است  و هنوز ملیت این شخص شناخته شده نیست، بسیاری از کارشناسان حوزه فناوری اعتقاد دارند که ناکامتو یک اسم مستعار است، یک اسم مستعار برای یک گروه ، یک گروه چند ده نفره  ی برنامه نویسی.

عیب دیگرآن این است که دولت ها این ارز را به رسمیت نشناخته اند و دولت ها اسرار دارند که این ارز به هیچ عنوان در داد و ستدها نباید به کار رود و باید ممنوع شود.

بیت کویین به هیچ دولت یا نظام سیاسی خاصی وابسته نیست. پس شکست اقتصادی هیچ کشوری بر آن تاثیر نمی گذارد،بیت کوین اساسا نوعی پول مجازی است که خرید و فروش آن به صورت آنلاین انجام می شود.

ارزهای دیجیتالی به گونه ای کد گذاری شده اند که جلوی هک شدن و دوبار خرج شدن آن گرفته شود تمامی تراکنش ها در بلاک چین ذخیره می شوند. این اطلاعات روی ارز دیجیتالی کد گذاری می شوند، مانند یک دفتر حسابداری بنا براین در شبکه همتا به همتا بیت کوین، امکان چند بار خرج کردن وجود نخواهد داشت زیرا کل شبکه می داند آن ارز قبلا خرج شده است.

بیت کوین از چه روش هایی بدست می آید؟

فروش کالا و خدمات در ازای دریافت آن

براساس نیاز ها و تقاضاها در شبکه های تجاری برخی از کالا ها برای شبکه ارز دیجیتال جالب توجه قرار می گیرند و بر همین اساس کالاهای مبادله ای با ارز دیجیتال تعیین می شوند انتخاب این کالاها هیچ محدودیتی ندارد و کاملا بستگی به ذائقه مشتریان در بازارهای جهانی دارد در واقع ارز دیجیتال یک شبکه تجاری و اقتصادی است که در پی سود در هر جایی که امکانش باشد است، کالاهایی که مشتری هایی برای آن وجود دارد، خریداری می کند و در ازای آن ارز دیجیتال پرداخت می نماید.

 تبدیل پول های سنتی به ارز دیجیتال و استخراج ارز دیجیتال

شما می توانید اسکناس های خود را تبدیل به ارز دیجیتال کنید با پرداخت وجهی معادل ارز دیجیتالی که می خواهید داشته باشید.

استخراج ارز دیجیتال با پردازش های کامپیوتری اتفاق می افتد.مثلا حل معادلات ،میزان دشواری این معادلات به میزان رقابت بستگی دارد، هرچه رقابت سنگین تر باشد معادلات سخت تری طرح خواهد شد.

به اشتراک بگذارید:

ارسال نظر